|
|
| MOQ: | 1bag |
| Price: | Pending |
| Standard Packaging: | 25kg per bag |
| Delivery Period: | 5-8 working days |
| Payment Method: | L/C,T/T |
| Supply Capacity: | 50 TONS PER DAY |
Hot Melt Paint White Powder Reflective Thermoplastic Road Sign Paint with free sample. Factory price white powder paint road sign reflective paint with free sample.
Thermoplastic marking is widely used in highway and street construction. White and yellow are the most common colors used in thermoplastic marking projects. HUA QUN is a leading thermoplastic road marking paint manufacturer in China. Both white and yellow thermoplastic road marking paints are renowned for strict quality control and competitive pricing. Paint in different standards and colors are also available to meet various construction needs.
| Product | Thermoplastic Road Marking Paint |
|---|---|
| Appearance | Powder |
| Color | White, yellow, or customized |
| Main Raw Material | Petroleum resin |
| Intermix glass bead content | 0%~30% |
| Application temperature | 180~220℃ |
| Soft point | 90~125℃ |
| Dry speed | ≤3 min (23℃) |
| Theoretical Spreading rate | 4-5 kg/square meter |
| Luminance factor | White:≥75%, Yellow:≥45% |
| Application Method | Screeding, spray, extrusion, structural |
| Storage | Dry, cool, avoid direct sunlight |
| Expiration Date | One Year |
|
|
| MOQ: | 1bag |
| Price: | Pending |
| Standard Packaging: | 25kg per bag |
| Delivery Period: | 5-8 working days |
| Payment Method: | L/C,T/T |
| Supply Capacity: | 50 TONS PER DAY |
Hot Melt Paint White Powder Reflective Thermoplastic Road Sign Paint with free sample. Factory price white powder paint road sign reflective paint with free sample.
Thermoplastic marking is widely used in highway and street construction. White and yellow are the most common colors used in thermoplastic marking projects. HUA QUN is a leading thermoplastic road marking paint manufacturer in China. Both white and yellow thermoplastic road marking paints are renowned for strict quality control and competitive pricing. Paint in different standards and colors are also available to meet various construction needs.
| Product | Thermoplastic Road Marking Paint |
|---|---|
| Appearance | Powder |
| Color | White, yellow, or customized |
| Main Raw Material | Petroleum resin |
| Intermix glass bead content | 0%~30% |
| Application temperature | 180~220℃ |
| Soft point | 90~125℃ |
| Dry speed | ≤3 min (23℃) |
| Theoretical Spreading rate | 4-5 kg/square meter |
| Luminance factor | White:≥75%, Yellow:≥45% |
| Application Method | Screeding, spray, extrusion, structural |
| Storage | Dry, cool, avoid direct sunlight |
| Expiration Date | One Year |