|
|
| MOQ: | 1bag |
| Price: | Pending |
| Standard Packaging: | 25kg per bag |
| Delivery Period: | 5-8 working days |
| Payment Method: | L/C,T/T |
| Supply Capacity: | 50 TONS PER DAY |
Guangzhou factory Reflective Thermoplastic Powder Coatings Paint Road Marking Paint. Thermoplastic Road Marking Paint is a kind of road marking material that uses thermoplastic petroleum resin as binder with qualified pigment filler and additive. This material offers advantages of fast drying, easy execution, high reflection, and long service life.
| Item | Road marking paint |
|---|---|
| Appearance | Powder |
| Model Number | HQT-MP401 |
| Color | White, yellow, or custom |
| Main Raw Material | Petroleum resin |
| Weight | 25kg/bag |
| Dry speed | ≤3 min (23℃) |
| Intermix glass bead | 0%, 10%, 20%, 25%, 30% |
| Theoretical Spreading rate | 4-5 kg/㎡ |
| Application Method | Screeding, spray, extrusion, structural |
| Storage | Dry, cool, avoid direct sunlight |
| Expiration Date | One Year |
| Chinese Standard | BS Standard | American Standard | Other Standard |
|---|---|---|---|
| JT/T280-2004 | BS3262 | AASHTO | Customized |
Guangdong Hua Qun Traffic Facilities Co., Ltd. By Shares was founded in 2010 with two factories located in Guangzhou and Zhanjiang, Guangdong province. With registered capital of 13.66 million RMB and import/export rights, Hua Qun specializes in road safety products for over 10 years.
We provide thermoplastic paint, glass beads, traffic signs, speed bumps, rubber wheel stoppers, and traffic cones with competitive pricing, having cooperated with more than 100 government projects. Our company holds ISO 9001 certifications and provides OEM and ODM services with worldwide export coverage.
|
|
| MOQ: | 1bag |
| Price: | Pending |
| Standard Packaging: | 25kg per bag |
| Delivery Period: | 5-8 working days |
| Payment Method: | L/C,T/T |
| Supply Capacity: | 50 TONS PER DAY |
Guangzhou factory Reflective Thermoplastic Powder Coatings Paint Road Marking Paint. Thermoplastic Road Marking Paint is a kind of road marking material that uses thermoplastic petroleum resin as binder with qualified pigment filler and additive. This material offers advantages of fast drying, easy execution, high reflection, and long service life.
| Item | Road marking paint |
|---|---|
| Appearance | Powder |
| Model Number | HQT-MP401 |
| Color | White, yellow, or custom |
| Main Raw Material | Petroleum resin |
| Weight | 25kg/bag |
| Dry speed | ≤3 min (23℃) |
| Intermix glass bead | 0%, 10%, 20%, 25%, 30% |
| Theoretical Spreading rate | 4-5 kg/㎡ |
| Application Method | Screeding, spray, extrusion, structural |
| Storage | Dry, cool, avoid direct sunlight |
| Expiration Date | One Year |
| Chinese Standard | BS Standard | American Standard | Other Standard |
|---|---|---|---|
| JT/T280-2004 | BS3262 | AASHTO | Customized |
Guangdong Hua Qun Traffic Facilities Co., Ltd. By Shares was founded in 2010 with two factories located in Guangzhou and Zhanjiang, Guangdong province. With registered capital of 13.66 million RMB and import/export rights, Hua Qun specializes in road safety products for over 10 years.
We provide thermoplastic paint, glass beads, traffic signs, speed bumps, rubber wheel stoppers, and traffic cones with competitive pricing, having cooperated with more than 100 government projects. Our company holds ISO 9001 certifications and provides OEM and ODM services with worldwide export coverage.