|
|
| MOQ: | 1 Set |
| Price: | Pending |
| Standard Packaging: | Packed by wooden box |
| Delivery Period: | 5-8 working days |
| Payment Method: | L/C,T/T |
| Supply Capacity: | 5 set per day |
Suitable for marking thermoplastic paint lines on roads, vehicle parks, schools, and various areas requiring clear pavement markings.
Hand Push Marking Machine is one of the key machines for thermo-melting coating marking.
The marking quality depends on the stability of machine frame and the operating range of marking hopper, which reflect the difference in performance of different marking machines. HUAQUN HQ-H Hand Push Marking Machine features a new design with wider wheel space, changed center of gravity, and renewed shaft form, making the machine body lighter and more flexible. This reduces labor intensity, solves problems such as uneven finishing mark edge and over operation, and reduces instability when marking zebra crossings.
Thermoplastic Road Marking Machine is used for marking reflective lines (straight lines, dotted lines, direction arrows, letters and symbols) on highways, city streets, parking lots, factories, and warehouses. Available in two models: Hand Push and automatic (engine driven).
| Cover | Thermoplastic |
|---|---|
| Engine | Manual operation, no engine |
| Dimensions | 1200 mm × 900 mm × 900 mm |
| Output Capacity | Approximately 1500m/h for standard single continuous line |
| Application Width | 100mm, 150mm, 200mm |
| Max. Working Temperature | 230℃ |
| Line Types | Continuous, dual, dashed; die shoes provided for applications of 100mm, 150mm, 200mm (double line) |
| Tank Capacity for Thermoplastic | 105kg |
| Function | Keep melted paint warm and mark lines |
| Total Weight of Machine | 125kg |
| Capacity of Glass Beads Box | 25kg |
| Bead Dispensing Method | Gear Driven, Automatically Clutch |
| CBM | 1.5 |
|
|
| MOQ: | 1 Set |
| Price: | Pending |
| Standard Packaging: | Packed by wooden box |
| Delivery Period: | 5-8 working days |
| Payment Method: | L/C,T/T |
| Supply Capacity: | 5 set per day |
Suitable for marking thermoplastic paint lines on roads, vehicle parks, schools, and various areas requiring clear pavement markings.
Hand Push Marking Machine is one of the key machines for thermo-melting coating marking.
The marking quality depends on the stability of machine frame and the operating range of marking hopper, which reflect the difference in performance of different marking machines. HUAQUN HQ-H Hand Push Marking Machine features a new design with wider wheel space, changed center of gravity, and renewed shaft form, making the machine body lighter and more flexible. This reduces labor intensity, solves problems such as uneven finishing mark edge and over operation, and reduces instability when marking zebra crossings.
Thermoplastic Road Marking Machine is used for marking reflective lines (straight lines, dotted lines, direction arrows, letters and symbols) on highways, city streets, parking lots, factories, and warehouses. Available in two models: Hand Push and automatic (engine driven).
| Cover | Thermoplastic |
|---|---|
| Engine | Manual operation, no engine |
| Dimensions | 1200 mm × 900 mm × 900 mm |
| Output Capacity | Approximately 1500m/h for standard single continuous line |
| Application Width | 100mm, 150mm, 200mm |
| Max. Working Temperature | 230℃ |
| Line Types | Continuous, dual, dashed; die shoes provided for applications of 100mm, 150mm, 200mm (double line) |
| Tank Capacity for Thermoplastic | 105kg |
| Function | Keep melted paint warm and mark lines |
| Total Weight of Machine | 125kg |
| Capacity of Glass Beads Box | 25kg |
| Bead Dispensing Method | Gear Driven, Automatically Clutch |
| CBM | 1.5 |